Elementary School Results

Here are 2018-2019 season results of our Art of Doing Math monthly MathLeague elementary school contests (Pictures added where available; contact us for high-resolution versions). Please see Qualifier List of individual students who have qualified for MathLeague’s state and/or national championships.

11927 Saturday, May 11, 2019
Schools Division 5
1st Place Lummis Elementary
2nd Place Ethel W. Staton Elementary School
3rd Place Steele Elementary
4th Place J Marlan Walker International School
5th Place Westergard Elementary School
Schools Division 6
1st Place Coral Academy of Science Middle School
2nd Place Gomm Elementary School
3rd Place Swope Middle School
4th Place Davidson Academy of Nevada
5th Place Hyde Park Middle School
Teams  
1st Place (tie) Davidson Academy of Nevada
1st Place (tie) Swope Middle School
1st Place (tie) Coral Academy of Science Middle School
2nd Place Clayton Middle School
3rd Place Ethel W. Staton Elementary School
4th Place Gomm Elementary School
5th Place West Charleston Enrichment Academy
Individuals 3rd Grade
1st Place Sophia Z (Gomm Elementary School)
2nd Place Ahana M (Caughlin Ranch Elementary School)
3rd Place Ayraa D (Hunsberger Elementary School)
4th Place Vibhav G (Hunsberger Elementary School)
5th Place Jason W (Caughlin Ranch Elementary School)
Individuals 4th Grade
1st Place DC (Lummis Elementary)
2nd Place Claire L (Gomm Elementary School)
3rd Place Melody S (Gomm Elementary School)
4th Place RP (Ethel W. Staton Elementary School)
5th Place GD (Explore Knowledge Academy)
Individuals 5th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School)
2nd Place Alex D (Davidson Academy of Nevada)
3rd Place RS (West Charleston Enrichment Academy)
4th Place MK (Explore Knowledge Academy)
5th Place MD (Doral Academy of Nevada, Saddle Campus)
Individuals 6th Grade
1st Place Shelly Y (Gomm Elementary School)
2nd Place Nathaniel T (Swope Middle School)
3rd Place Anushka M (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place RJ (Hyde Park Middle School)
5th Place Adrian L (Clayton Middle School)

 

11926 Monday, March 11, 2019
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School (Picture)
2nd Place Melton Elementary School
3rd Place Coral Academy of Science Elementary School
4th Place Double Diamond Elementary School
Schools Division 6
1st Place Swope Middle School (Picture)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School
3rd Place Gomm Elementary School
4th Place Caughlin Ranch Elementary School
5th Place Clayton Middle School
Teams  
1st Place Swope Middle School (Andrew Z, Kagan U, and Nathaniel T) (Picture)
2nd Place Coral Academy Middle School (Alexander W, Anushka M, Ashwin V, and Benjamin W) (Picture)
3rd Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander P, Amyra D, and Zack G)
4th Place Coral Academy of Science Middle School (Boran C, Daniel V, Donovan H, and Preston A)
5th Place Gomm Elementary School (Claire L, Melody S, and Sophia, )
Individuals 3rd Grade
1st Place Sophia Z (Gomm Elementary School)
2nd Place Aaron F (Westergard Elementary School)
3rd Place Jason W (Caughlin Ranch Elementary School)
4th Place Ayraa D (Hunsberger Elementary School)
5th Place Eiji dQ
Individuals 4th Grade
1st Place Melody S (Gomm Elementary School) (Picture)
2nd Place Claire L (Gomm Elementary School) (Picture)
3rd Place Austin Y (Pioneer Elementary School)
4th Place Lakshmi Hasitha N (Coral Academy of Science Elementary School)
5th Place Joyce C (Caughlin Ranch Elementary School)
Individuals 5th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
2nd Place Benjamin W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
3rd Place Donovan H (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Marc F (Westegard Elementary School) (Picture)
5th Place Ashwin V (Coral Academy of Science Middle School)
Individuals 6th Grade
1st Place Nathaniel T (Swope Middle School) (Picture)
2nd Place Kagan U (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Adrian L (Clayton Middle School) (Picture)
4th Place Nicholas C (Caughlin Ranch Elementary School)
5th Place Zack G (Coral Academy of Science Middle School)

 

11925 Monday, February 11, 2019
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School (Picture)
2nd Place Melton Elementary School
3rd Place Coral Academy of Science Elementary School (Picture)
Schools Division 6
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Picture1 ) (Picture 2)
2nd Place Gomm Elementary School (Picture)
3rd Place Caughlin Ranch Elementary School
4th Place Pioneer Elementary School
5th Place Hunsburger Elementary School
Teams  
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W, Anushka M, Zack G) (Picture)
2nd Place Westergard Elementary School (Marc F, Owen L) (Picture)
3rd Place Coral Academy of Science Middle School (Ashwin V, Benjamin W, Brianna Mae M, and Preston A) (Picture)
4th Place Westergard Elementary School (Aaron F, Jason F, and Disha S)
5th Place Caughlin Ranch Elementary School (Andy K and Ananya M)
Individuals 3rd Grade
1st Place Aaron F (Westergard Elementary School) (Picture)
2nd Place Aryaa D (Hunsburger Elementary School)
3rd Place Ahana M (Caughlin Ranch Elementary School)
4th Place Ananya U
Individuals 4th Grade
1st Place Melody S (Gomm Elementary School) (Picture)
2nd Place Andy K (Caughlin Ranch Elementary School) (Picture)
3rd Place Lakshmi Hasitha N (Coral Academy of Science Elementary School) (Picture)
4th Place AY (Pioneer Elementary School)
5th Place DR (Hunsburger Elementary School)
Individuals 5th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
2nd Place Brianna Mae M (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
3rd Place Marc F (Westergard Elementary School) (Picture)
4th Place Harmony C (Melton Elementary School)
5th Place Preston A (Coral Academy of Science Middle School)
Individuals 6th Grade
1st Place Zack G (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
2nd Place Anushka M (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)

 

11924 Monday, January 28, 2019
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School
2nd Place Melton Elementary School
3rd Place Coral Academy of Science Elementary School
Schools Division 6
1st Place Coral Academy of Science Middle School
2nd Place Gomm Elementary School
3rd Place Swope Middle School
4th Place Hunsberger Elementary School
5th Place Caughlin Ranch Elementary School
Teams  
1st Place Gomm School (Shelly Y) (Picture)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W, Benjamin W, Brianna Mae M, and Ekrem T)
3rd Place Swope Middle School (Kagan U)
4th Place Coral Academy of Science Middle School (Ashwin V, Nadia A, and Preston A)
5th Place Westergard Elementary School (Aaron F, Jason F, and Marc F)
Individuals 3rd Grade
1st Place Aaron F (Westergard Elementary School)
2nd Place Aryaa D (Hunsburger Elementary School)
3rd Place Vibhav G (Hunsburger Elementary School)
4th Place Kiam M (Coral Academy of Science Elementary School)
5th Place Melih D (Coral Academy of Science Elementary School)
Individuals 4th Grade
1st Place Andy K (Caughlin Ranch Elementary School) (Picture)
2nd Place Lakshmi Hasitha N (Coral Academy of Science Elementary School)
3rd Place Jason F (Westergard Elementary School)
4th Place Lorenzo A (Nevada Virtual School)
5th Place Megan T (Coral Academy of Science Elementary School)
Individuals 5th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School)
2nd Place Brianna Mae M (Coral Academy of Science Middle School)
3rd Place Preston A (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Marc F (Westergard Elementary School)
5th Place Harmony C (Melton Elementary School)
Individuals 6th Grade
1st Place Shelly Y (Gomm Elementary School) (Picture)
2nd Place Kagan U (Swope Middle School)
3rd Place Ekrem T (Coral Academy of Science Middle School)

 

11923 Monday, December 17, 2018
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School (Picture)
2nd Place Melton Elementary School
Schools Division 6
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Picture)
2nd Place Davidson Academy of Nevada
3rd Place Swope Middle School
4th Place Hall Elementary School
5th Place Gomm Elementary School
Teams  
1st Place Davidson Academy of Nevada (Alex D and Elijah J)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W, Benjamin W, and Ashwin V) (Picture 1) (Picture 2)
3rd Place Gomm Elementary School (CN) (Picture)
4th Place Swope Middle School
5th Place Hall Elementary School (LP, LR, HE, and HC)
Individuals 3rd Grade (Picture)
1st Place Vibhav G (Hunsberger Elementary School) (Picture)
2nd Place Aryaa D (Hunsburger Elementary School)
3rd Place SD (Northern Nevada Home Schools) (Picture)
4th Place Aaron F (Westergard Elementary School)
Individuals 4th Grade (Picture)
1st Place Andy K (Caughlin Ranch Elementary School)
2nd Place Jason F (Westergard Elementary School) (Picture)
3rd Place Lorenzo A (Nevada Virtual Academy) (Picture 1) (Picture 2) (Picture 3)
Individuals 5th Grade (Picture)
1st Place Alex D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
3rd Place CN (Gomm Elementary School) (Picture)
4th Place Elijah J (Davidson Academy of Nevada)
5th Place Preston A (Coral Academy of Science Middle School)
Individuals 6th Grade (Picture)
1st Place Nathaniel T (Swope Middle School) (Picture)
2nd Place Kagan U (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place LP (Hall Elementary School) (Picture)
4th Place SS (Hall Elementary School)
5th Place ET (Hall Elementary School)

 

11921 Saturday, October 20, 2018
Hosted by NNVMath, MathLeague’s previous local partner. NNVMath reported only partial results, a month after the contest date.
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School
2nd Place Unknown
Schools Division 6
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Picture)
2nd Place Hunsberger Elementary School
3rd Place Davidson Academy of Nevada
4th Place Pine Middle School
5th Place Whitehead Elementary
Teams  
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W, Anushka M, and Nadia A)
2nd Place Hunsberger Elementary School (Aryaa D, Vibhav G, and Filip R)
Individuals 3rd Grade
1st Place Aryaa D (Hunsburger Elementary School)
2nd Place Vibhav G (Hunsberger Elementary School)
3rd Place SD (Northern Nevada Home Schools)
Individuals 4th Grade
1st Place Melody S (Gomm Elementary School)
2nd Place Filip R (Hunsberger Elementary School)
3rd Place Andy K (Caughlin Ranch Elementary School)
4th Place Miriam F (Coral Academy of Science Elementary School)
5th Place Disha L (Coral Academy of Science Elementary School)
Individuals 5th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School)
2nd Place Alex D (Davidson Academy of Nevada)
3rd Place Owen C (Whitehead Elementary School)
4th Place Marc F (Westergard Elementary School)
5th Place NS (Unknown)
Individuals 6th Grade
1st Place Nathaniel T (Swope Middle School)
2nd Place Rhea S (Hunsberger Elementary School)
3rd Place Lexi F (Pine Middle School)
4th Place WO (Hunsberger Elementary School)
5th Place AA (Pine Middle School)

See more detailed results at MathLeague Results

Middle School Results

Here are 2018-2019 season results of our Art of Doing Math monthly MathLeague middle school contests (Pictures added where available; contact us for high-resolution versions). Please see Qualifier List of individual students who qualified for the (INTER)2 SECT championship which was held April 6 in San Jose, California.

11917 Saturday, April 6, 2019
Schools Based On Sweepstake Results
1st Place Redwood Middle School
2nd Place BASIS Independent Silicon Valley
3rd Place The Harker School
4th Place BASIS Independent Silicon Valley
5th Place Harvest Middle School
Teams
1st Place Quimby Oak Middle School
2nd Place BASIS Independent Silicon Valley
3rd Place Redwood Middle School
4th Place The Harker School
5th Place Harvest Park Middle School
Countdown
None.
Individuals 6th Grade
34th Place Alex D (Davidson Academy of Nevada)
45th Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School)
47th Place Anushka M (Coral Academy of Science Middle School)
56th Place Nathaniel T (Swope Middle School)
60th Place Zack G (Coral Academy of Science Middle School)
62nd Place Alex P (Coral Academy of Science Middle School)
Individuals 7th Grade
51st Place Julia B (Davidson Academy of Nevada)
97th Place Ruby S (Swope Middle School)
98th Place Henry H (Swope Middle School)
Individuals 8th Grade
30th Place Megan D (Davidson Academy of Nevada)
50th Place Lucas F (Davidson Academy of Nevada)
55th Place CU (Swope Middle School)
75th Place Duc L (Swope Middle School)
97th Place Archit D (Davidson Academy of Nevada)

 

11916 Tuesday, March 12, 2019
Schools Based On Sweepstake Results
1st Place Davidson Academy of Nevada (Picture)
2nd Place Swope Middle School
3rd Place Coral Academy of Science Middle School
4th Place Clayton Middle School
5th Place Westergard Elementary School
Teams
1st Place Davidson Academy of Nevada (Alex D, Julia B, Lucas F, and Megan D) (Picture)
2nd Place Clayton Middle School (Adrian L and Nicholas F) (Picture)
3rd Place Swope Middle School (Duc L, Kagan U, and Nathaniel T) (Picture)
4th Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander P, Alexander W, and Anushka M)
5th Place Coral Academy of Science Middle School (Sanidhya O and Shishir V)
Countdown
None.
Individuals 6th Grade
1st Place Alex D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Nathaniel T (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
4th Place Kagan U (Swope Middle School)
5th Place Adrian L (Clayton Middle School)
Individuals 7th Grade
1st Place Henry H (Swope Middle School) (Picture)
2nd Place Shishir V (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
3rd Place Ruby S (Swope Middle School) (Picture)
4th Place Sanidhya O (Coral Academy of Science Middle School)
5th Place Julia B (Davidson Academy of Nevada)
Individuals 8th Grade
1st Place Megan D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Lucas F (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
3rd Place Duc L (Swope Middle School) (Picture)
4th Place Nicholas F (Clayton Middle School)
5th Place Sara F (Billinghurst Middle School)

 

11915 Tuesday, February 12, 2019
Schools Based On Sweepstake Results
1st Place Swope Middle School (Picture)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Picture)
3rd Place Davidson Academy of Nevada (Picture)
4th Place Arena Elementary School
5th Place Vaughn Middle School
Teams
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W and Anushka M) (Picture)
2nd Place Swope Middle School (Duc L, Henry H, Ruby S, and Sean U) (Picture)
3rd Place Swope Middle School (Kagan U and Nathaniel T) (Picture)
4th Place Davidson Academy of Nevada (Archit D) (Picture)
Countdown
Winner Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
Individuals 6th Grade
1st Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
2nd Place Nathaniel T (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Kagan U (Swope Middle School) (Picture)
4th Place Ruby D (Arena Elementary School)
5th Place Marc F (Westergard Elementary School)
Individuals 7th Grade
1st Place Henry H (Swope Middle School) (Picture)
2nd Place Ruby S (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Kyle C (Arena Elementary School) (Picture)
4th Place Teo L (Arena Elementary School)
5th Place David C (Vaughn Middle School)
Individuals 8th Grade
1st Place Sean U (Swope Middle School) (Picture)
2nd Place Duc L (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Archit D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
4th Place Ayden W (Arena Elementary School)

 

11914 Tuesday, January 29, 2019
Schools Based On Sweepstake Results
1st Place Davidson Academy of Nevada
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Picture)
3rd Place Swope Middle School
4th Place Gomm Elementary School
5th Place Deopoli Middle School
Teams
1st Place Davidson Academy of Nevada (Alex D, Archit D, and Megan D) (Picture)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Alexander W, Zack G) (Picture)
3rd Place Swope Middle School (Duc L, Jun K, Kagan U, and Sean U) (Picture)
4th Place Deopoli Middle School (Steffan Jon L)
5th Place Gomm Elementary School (Shelly Y)
Countdown
Winner Megan D (Davidson Academy of Nevada)
Individuals 6th Grade
1st Place Alex D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
3rd Place Kagan U (Swope Middle School) (Picture)
4th Place Zack G (Coral Academy of Science Middle School)
5th Place Shelly Y (Gomm Elementary School)
Individuals 7th Grade
1st Place Ardarsh A (Pine Middle School) (Picture)
2nd Place David C (Vaughn Middle School) (Picture)
Individuals 8th Grade
1st Place Megan D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Sean U (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Archit D (Davidson Academy of Nevada)
4th Place Duc L (Swope Middle School)
5th Place Jun K (Swope Middle School)

 

11913 Tuesday, December 18, 2018
Schools Based On Sweepstake Results
1st Place Davidson Academy of Nevada (Picture)
2nd Place Swope Middle School (Picture)
3rd Place Gomm Elementary School
4th Place Dodson Elementary School
Teams
1st Place Davidson Academy of Nevada (Alex D, Archit D, Julie B, and Megan D)
2nd Place Swope Middle School (Jun K, Nathaniel T, Kagan U, and Sean U) (Picture)
Countdown  
Winner Megan D (Davidson Academy of Nevada) (Picture 1) (Picture 2)
Individuals 6th Grade
1st Place Alex D (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
2nd Place Nathaniel T (Swope Middle School) (Picture)
3rd Place Shelly Y (Gomm Elementary School) (Picture)
4th Place Kagan U (Swope Middle School)
5th Place Alexander W (Coral Academy of Science Middle School) (Picture)
Individuals 7th Grade
1st Place Julie B (Davidson Academy of Nevada) (Picture)
Individuals 8th Grade
1st Place Megan D (Davidson Academy of Nevada) (Picture 1) (Picture 2)
2nd Place Sean U (Swope Middle School) (Picture 1 ) (Picture 3)
3rd Place Jun K (Swope Middle School) (Picture)
4th Place Archit D (Davidson Academy of Nevada)
5th Place Duc L (Swope Middle School)

 

11911 Saturday, October 20, 2018
Hosted by NNVMath, MathLeague’s previous local partner. NNVMath reported only partial results, a month after the contest date.
Schools
1st Place Swope Middle School
2nd Place Davidson Academy of Nevada
3rd Place Clayton Middle School
4th Place Coral Academy of Science Middle School (Picture)
5th Place Pine Middle School
Teams  
1st Place Swope Middle School (Duc L, Jun K, and Sean U)
2nd Place Davidson Academy of Nevada (Archit D and Megan D)
3rd Place Clayton Middle School (Alexander C, NF, and RM)
4th Place Pine Middle School (Ardarsh A, AM, and LD)
5th Place Swope Middle School (AY Henry H)
Countdown
Winner No Results Reported
Individuals 6th Grade
* No Results Reported
Individuals 7th Grade
1st Place Alexander C (Clayton Middle School)
2nd Place RM (Clayton Middle School)
3rd Place Henry H (Swope Middle School)
4th Place LD (Pine Middle School)
5th Place AY (Swope Middle School)
Individuals 8th Grade
1st Place Megan D (Davidson Academy of Nevada)
2nd Place Jun K (Swope Middle School)
3rd Place Archit D (Davidson Academy of Nevada)
4th Place Sean U (Swope Middle School)
5th Place NF (Clayton Middle School)

See more detailed results at MathLeague Results