2019-2020
Elementary School Results

Here are 2019-2020 season results of our Art of Doing Math monthly MathLeague elementary school contests (Pictures added where available; contact us for high-resolution versions). Please see Qualifier List of individual students who have qualified for MathLeague’s 2020 state and/or national/world championships.

Results for our Saturday, December 7, contest are now posted on the MathLeague website (See Click to Open and View) and will be posted here shortly.

12022 Saturday, November 16, 2019
Schools Division 5
1st Place Westergard Elementary School
2nd Place Rollan Belton Elementary School
3rd Place Mamie Towles Elementary School
4th Place Coral Academy of Science Elementary School
5th Place Double Diamond Elementary School
Schools Division 6
1st Place The Davidson Academy of Nevada
2nd Place Caughlin Ranch Elementary School
3rd Place Coral Academy of Science Middle School
4th Place BD Billinghurst Middle School
5th Place Darrell Swope Middle School
Teams  
1st Place The Davidson Academy of Nevada (Alexander W)
2nd Place Three school teams tied: BD Billinghurst Middle School (Marc F and Spencer C), Caughlin Ranch Elementary School (Jason W, Joyce C, Eric S, and Ahana M), and Coral Academy of Science Middle School (Dev P, Moksh P, and Sahil B)
3rd Place Eight school teams tied: Coral Academy of Science Middle School (Ashwin V, Benjamin W, and Lakshmi N), Darrell Swope Middle School (Lisa W and Harmony C), Mamie Towles Elementary School (Tien N), George Westergard Elementary School (Aaron F and Jason F), Jessie Beck Elementary School (Henry W, Tyler G, and Dylan B), Jessie Beck Elementary School (Hanh N and Hanh Dung N), Roy Gomm Elementary School (Sophia Z and Tae P)
Individuals 3rd Grade
1st Place Jason W (Caughlin Ranch Elementary School)
2nd Place Priscilla T (Sage Ridge School)
3rd Place Luke T (Elizabeth Lenz Elementary School)
4th Place Arjun V (Coral Academy of Science Elementary School)
5th Place Konrad S (Caughlin Ranch Elementary School)
Individuals 4th Grade
1st Place Sophia Z (Roy Gomm Elementary School)
2nd Place Ahana M (Caughlin Ranch Elementary School)
3rd Place Annie Z (Rollan Melton Elementary School)
4th Place Ashley W (Rollan Melton Elementary School)
5th Place Aaron F (George Westergard Elementary School)
Individuals 5th Grade
1st Place Lakshmi N (Coral Academy of Science Middle School)
2nd Place Joyce C (Caughlin Ranch Elementary School)
3rd Place Jason F (George Westergard Elementary School)
4th Place Eric S (Caughlin Ranch Elementary School)
5th Place Sathvik V (Ted Hunsberger Elementary School)
Individuals 6th Grade
1st Place Alexander W (The Davidson Academy of Nevada)
2nd Place Tied: Lisa W (Darrell Swope Middle Schoo) and Marc F (BD Billinghurst Middle School)
3rd Place Benjamin W (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Harmony C (Darrell Swope Middle School)
5th Place Ashwin V (Coral Academy of Science Middle School)
Special Awards  
Perfect Score, Number Sense Alexander W (The Davidson Academy of Nevada)
12021 Saturday, October 19, 2019
Schools Division 5
1st Place Rollan Melton Elementary School
2nd Place Coral Academy of Science Elementary School
Schools Division 6
1st Place The Davidson Academy of Nevada
2nd Place Coral Academy of Science Middle School
3rd Place Caughlin Ranch Elementary School
4th Place BD Billinghurst Middle School
5th Place Roy Gomm Elementary School
Teams  
1st Place The Davidson Academy of Nevada (Alexander W)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Ashwin V, Benjamin W, Lakshmi N)
3rd Place BD Billinghurst Middle School (Marc F)
4th Place Caughlin Ranch Elementary School (Ahana M, Jason W, Joyce C, Jun D)
5th Place Reno Area Home School (Vibhav G)
Individuals 3rd Grade
1st Place Jason W (Caughlin Ranch Elementary School)
2nd Place Jun D (Caughlin Ranch Elementary School)
3rd Place Declan M (Coral Academy of Science Elementary School)
Individuals 4th Grade
1st Place Sophia Z (Roy Gomm Elementary School)
2nd Place Annie Z (Rollan Melton Elementary School)
3rd Place Ahana M (Caughlin Ranch Elementary School)
4th Place Ashley W (Rollan Melton Elementary School)
5th Place Vibhav G (Reno Area Home School)
Individuals 5th Grade
1st Place Lakshmi N (Coral Academy of Science Middle School)
2nd Place Joyce C (Caughlin Ranch Elementary School)
Individuals 6th Grade
1st Place Alexander W (The Davidson Academy of Nevada)
2nd Place Ashwin V (Coral Academy of Science Middle School)
3rd Place Marc F (BD Billinghurst Middle School)
4th Place Benjamin W (Coral Academy of Science Middle School)
5th Place Harmony C (Darrell Swope Middle School)
Special Awards  
Perfect Score, Number Sense Alexander W (The Davidson Academy of Nevada)

 

See more detailed results at MathLeague Results

2019-2020
Middle School Results

Our first 2019-2020 Middle School MathLeague contest was October 26. Results are posted here. Please see Qualifier List of individual students who have qualified the 2020 (INTER)2 SECT National Championship.

12011 Saturday, October 26, 2019
Schools Sweepstakes
1st Place The Davidson Academy of Nevada (Alexander W, Lucas W,, Nathaniel T, and Ruby S)
2nd Place Coral Academy of Science Middle School (Anushka M, Ashwin V, Benjamin W, and Zack G)
3rd Place Coral Academy of Science Middle School (Dinael Q, India F, John A, and Shishir V)
4th Place Darrell C Swope Middle School (Harmony C, Henry H, and Lisa W)
5th Place Coral Academy of Science Middle School (Astel L, Kami M, and Lakshmi N)
Teams  
1st Place Coral Academy of Science Middle School (Dinael Q, India F, John A, and Shishir V)
2nd Place The Davidson Academy of Nevada (Alexander W, Lucas W, Nathaniel T, and Ruby S)
3rd Place Coral Academy of Science Middle School (Anuska M, Ashwin V, Benjamin W, and Zack G)
4th Place Darrell C Swope Middle School (Harmony C, Henry H, and Lisa W)
5th Place Coral Academy of Science Middle School (Astel L, Kami M, and Lakshmi N)
Individuals 6th Grade
1st Place Alexander W (The Davidson Academy of Nevada)
2nd Place Lucas W (The Davidson Academy of Nevada)
3rd Place Ashwin V (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Harmony C (Darrell C Swope Middle School)
5th Place Marc F (B D Billinghurst Middle School)
Individuals 7th Grade
1st Place Nathaniel T (The Davidson Academy of Nevada)
2nd Place Zack G (Coral Academy of Science Middle School)
3rd Place Anushka M (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Dinael Q (Coral Academy of Science Middle School)
Individuals 8th Grade
1st Place Henry H (Darrell C Swope Middle School)
2nd Place Ruby S (The Davidson Academy of Nevada)
3rd Place John A (Coral Academy of Science Middle School)
4th Place Shishir V (Coral Academy of Science Middle School)
5th Place Adarsh A (Edward L Pine Middle School)

 

See more detailed results at MathLeague Results